Rajoilla: Kirkon yhteiskuntapäivät Joensuu 2023

Takaisin

Verkostotapaaminen

​Kaupungin ja maaseudun rajoilla tehdään isoja ratkaisuja. Ennusteet kertovat, että maaseutu kuihtuu ja näivettyy. Kylistä katoavat kaupat ja koulut – mitä jää jäljelle ja mikä on kirkon tehtävä tulevaisuudessa?Kirkon yhteiskuntapäivillä kysytään, mitä tarvitaan, jotta elämä reuna-alueella, esimerkiksi Joensuussa, on riittävän hyvää ja mielekästä sekä taloudellisesti ja sosiaalisesti mahdollista. Kansalaisyhteiskunnan näkökulmasta haasteena on, mitä ja miten ihmiset haluavat tulla rakentamaan yhteistä hyvää. Haaste: Hyvinvoivat kaupungit tarvitsevat hyvinvoivaa maaseutua, maaseutu tarvitsee hyvinvoivia kaupunkeja, mutta mikä on arki nyt ja vuonna 2050.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Vapaaehtoistoiminta, Spiritualiteetti, Hallinto ja talous, Johtaminen
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Johtajat / lähijohtajat, Hallinnon ja talouden työntekijät, Papit, Nuorisotyönohjaajat, Viestintätehtävissä toimivat, Kiinteistötoimen työntekijät
Aika ja paikka: 21,-23.9.2023 Joensuu
Ilmoittautuminen viimeistään: 1.8.2023
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet:
Lisätietoja: ​​​Kirkon yhteiskuntapäivät 2023

  • kirkastavat evankeliumin merkitystä arjessa
  • kehittävät verkostoitumista alueellisesti Suomessa
  • syventävät tietoisuutta kirkon tehtävästä maaseudulla
  • tukevat seurakuntien oman työn suunnittelua
  • toimivat seurakuntien luottamushenkilöiden koulutuksena yhteiskuntavastuun kysymyksissä

Kirkon yhteiskuntapäivillä ovat mukana päättäjät ja kansalaiset, kirkon herrat ja aseurakuntalaiset. Teemme arjen pyhiinvaelluksia ja analysoimme kohdattua todellisuutta maatiloilla, kylissä ja päivien keskusteluissa.
Mukana mm. professori Hilkka Vihinen, kirkkoherra Tuomo Törmänen, diakoni Saila Musakka, johtava asiantuntija Kari LatvusTarkempi ohjelma täydentyy sivuilla https://www.kirkonyhteiskuntapaivat.fi/

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Osanottomaksu 140 euroa sisältää ohjelman ja lounaat. Ei sisällä majoitusta, jonka kukin huolehtii itse. Puoliaika lippu (to ilta-pe/ pe ilta-la) 70 euroa. Opiskelijat, työttömät, eläkeläiset, muut 60 euroa.
Täysihoito: Majoituksesta kukin huolehtii itse.
Muut kustannukset: Majoituskulut
Tiedustelut kustannuksista: arja.kunnala@evl.fi
Tiedustelut sisältö: liisa.bjorklund@evl.fi
Linkki kotisivulle: https://www.kirkonyhteiskuntapaivat.fi/
Toteuttaja: Kirkkohallitus – Jumalanpalvelus ja yhteiskunta
Yhteistyökumppanit: Joensuun seurakunnat, Kuopion hiippakunta