Rippikoulu osana lastenohjaajan työtä

Takaisin

​​Rippikoulu kuuluu yhä useampien lastenohjaajien työhön. Tässä koulutuksessa otat haltuun uuden rippikoulusuunnitelman keskeiset näkökulmat, saat tuntumaa rippikoulun erityispiirteistä ja löydät tapoja hyödyntää omaa ammattitaitoasi rippikouluikäisten kanssa.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Kohderyhmä: Lastenohjaajat
Lisätietoja: ​​Koulutuksessa syvennytään Suuri ihme -rippikoulusuunnitelmaan, rippikoulun toiminta-ajatukseen ja tavoitealueisiin. Pohdimme rippikoulutyön erityispiirteitä, kuten rippikouluikäisten kohtaamista, tiimityötä sekä isostoiminnan linjausta. Tarkastelemme, miten lastenohjaajan osaamista voi hyödyntää rippikoulussa. Koulutuksen aikana työskennellään sellaisilla tavoilla, joita voit soveltaa omissa rippikoulutyöskentelyissäsi.

Osaamistavoitteet: Osallistuja

  • tuntee rippikoulun toimintaympäristön, tavoitteet ja perusperiaatteet.
  • osaa hyödyntää lastenohjaajan ammatillista osaamistaan rippikoulutyössä

Koulutuksen laajuus sovitaan tilaajan kanssa. Koulutus voidaan toteuttaa esimerkiksi yksi- tai kaksipäiväisenä kokonaisuutena.

Tiedustelut kustannuksista: Jaakko Niiles, jaakko.niiles@step.fi, 0400 105072
Tiedustelut sisältö: Jaakko Niiles, jaakko.niiles@step.fi, 0400 105072
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus