Rippikoulu osana lastenohjaajien ja diakonian viranhaltijoiden työtä

Takaisin

Rippikoulu edessä uutena työtehtävänä – mitä se tarkoittaa? Mitä rippikoulusta pitäisi oppia itse? Koulutuksessa tutustutaan rippikoulusuunnitelman keskeisiin sisältöihin, rippikoulun erityispiirteisiin ja nuorten kanssa toimimiseen sekä miettimään, miten voit käyttää omaa ammattitaitoasi rippikoulussa.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus, Diakonia ja yhteiskunta
Lisätietoja: Koulutuksessa syvennytään Suuri ihme -rippikoulusuunnitelmaan, rippikoulun toiminta-ajatukseen ja tavoitealueisiin. Pohdimme rippikoulun erityispiirteitä kuten rippikouluikäisten kohtaamista, tiimityötä sekä isostoiminnan linjausta. Tarkastelemme, miten omaa osaamista voi hyödyntää rippikoulussa, vaikka rippikoulu tai nuoret eivät olisi osa omaa perustyötä.    Koulutuksen aikana työskennellään tavoilla, joita voit soveltaa rippikoulussa.     Koulutukseen ovat tervetulleita lastenohjaajien ja diakonian viranhaltijoiden lisäksi esimerkiksi yhteisötyöntekijät, lähetys- ja kansainvälisen työn ohjaajat ja muut, joiden työhön rippikoulu kuuluu.   Koulutuksen laajuus sovitaan tilaajan kanssa. Koulutus voidaan toteuttaa esimerkiksi yksi- tai kaksipäiväisenä kokonaisuutena. Tutustu rippikoulusuunnitelmaan: Suuri Ihme – Rippikoulusuunnitelma – EVL Plus 
Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Selja Koponen, selja.koponen@step.fi
Tiedustelut sisältö: Selja Koponen, selja.koponen@step.fi
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20240506110136TI000352