Rukousta ja maalausta

Takaisin

(0,50 op)

​Koulutus on intensiivinen sukellus uskon pohdintaan maalaamalla, kirjoittamalla ja kehollisten harjoitusten avulla. Lopputuloksena on pino väritettyjä papereita ja merkityksellisiä sanoja. Syntyy kortteja, pieni vihkonen ja hengellinen päiväkirja. Koulutuksessa hiljennytään ja etsitään erilaisia tapoja ilmaista omaa uskoa. Tekemisen avulla pohditaan opittujen tapojen soveltamista hengelliseen ohjaukseen ja ryhmien ohjaamiseen.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Vapaan sivistystyön koulutustarjonta, Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Usko ja spiritualiteetti
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 3.-4.2.2025 Linnasmäen opisto
Ilmoittautuminen viimeistään: 4.1.2025
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja osaa hyödyntää monipuolisia, toiminnallisia tapoja rukoukseen ja hengelliseen ohjaukseen.

Osallistuja osaa käyttää maalaamista ja kirjoittamista ryhmien ohjaamisessa.

Lisätietoja: ​​Koulutus toteutetaan opiston kuvataideluokassa, josta löytyy laadukkaat materiaalit taidetyöskentelyyn.Koulutuksessa opittuja malleja voi käyttää oman hengellisen elämän virvoittamiseen tai ryhmien ohjaamiseen. Raamatun käyttö ja lukeminen ovat myös keskiössä.Et tarvitse aikaisempaa osaamista tai taiteellisia taitoja. Heittäytyminen riittää.Ohjaajana toimii Heli Lindroos.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 150€
Täysihoito: Yöpyminen 1hh 56e/vrk sisältää aamiaisen, 2hh 41e/hlö/vrk sisältää aamiaisen
Tiedustelut kustannuksista: kurssipalvelut@tk-opisto.fi, Helena Stenman 040 0597 787 tai Anna Kaisa Siltanen 040 6240 814
Tiedustelut sisältö: Heli Lindroos, helioskooppi@gmail.com
Aineistoa: https://linnas.fi/kurssit/
Toteuttaja: Linnasmäen opisto
Yhteistyökumppanit: Hiljaisuuden ystävät ry
Arkistointitunnus: KK20240416083231KO001647