Saavutettavuuden perusteet

Takaisin

(0,50 op)

Haluatko päivittää saavutettavuuteen liittyvää osaamistasi? Tässä koulutuksessa käydään läpi perusasioita saavutettavuudesta. Teemoina ovat rakennetun ympäristön esteettömyys, selkokieli, asenteet, teologia ja sosiaalisen ympäristön esteettömyys sekä viestinnän esteettömyys. Voit tulla oppimaan uutta tai kertaamaan vanhaa.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus, Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Muu
Kohderyhmä: Johtajat / lähijohtajat, Kanttorit, Kiinteistötoimen työntekijät, Kirkonpalvelustyö (suntiot ja vahtimestarit), Diakonit ja diakonissat, Papit, Nuorisotyönohjaajat
Aika ja paikka: 11.2.-12.2.2025 Teams
Ilmoittautuminen viimeistään: 7.1.2025
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: Osaamistavoitteena on oppia soveltamaan omassa työssäsi tarvittavaa saavutettavuusosaamista.
Lisätietoja: Koulutuksessa käsitellään seuraavia teemoja:Esteettömyys ja saavutettavuus: perusasioitaSelkokieli ja saavutettava viestintäSelkoharjoitus: Oma tekstiRakennettujen tilojen kartoitusharjoitus: Oma toimintaympäristöVammaisuuden teologiaa Saavutettava verkkoviestintäSaavutettavuus ja näkövammaiset henkilöt. Asiakirjat, taulukot ja kuvateksti. Huonokuuloiset ja viittomakieliset Sosiaalinen ja asenteellinen esteettömyys

Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: katri.suhonen@evl.fi
Tiedustelut sisältö: katri.suhonen@evl.fi
Toteuttaja: Kirkkohallitus – Diakonia ja yhteiskunta
Arkistointitunnus: KK20240417114911KO001652