Syvemmälle yhteiseen rukoukseen -verkkokoulutus

Takaisin

(0,50 op)

Rukous on kristityn äidinkieli. Parhaimmillaan se on luonteva osa seurakunnan toimintaa. Miten siihen voisi päästä? Koulutus rukousopetuskokonaisuuksien pitämiseen ja erilaisiin tapoihin rukoilla ja pitää yllä seurakunnan rukouselämää.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Verkkototeutus, Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Usko ja spiritualiteetti, Sielunhoito, Jumalanpalveluselämä ja julistus
Kohderyhmä: Papit, Nuorisotyönohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat
Aika ja paikka: 18.-19.3.2025, Teams
Ilmoittautuminen viimeistään: 7.3.2025
Sähköposti-ilmoittautuminen: seurakuntapalavelut@sana.fi
Osaamistavoitteet: Osallistuja käyttää monipuolisesti rukousta osana omaa elämäänsä ja seurakunnan toimintaa sekä osaa opettaa eri tavoista rukoilla.
Lisätietoja: Koulutuksessa käydään läpi kolme rukouksen aluetta: opetus rukouksesta, palveleminen rukouksella ja yhdessä rukoileminen. Aiheina ovat mm.: välineitä seurakunnan ja seurakuntalaisen rukouselämän tukemiseen, erilaiset tavat rukoilla, esirukouspalvelu, rukouskoulutusten pitäminen ja rukous nuorten kanssa. Monipuolinen materiaalipaketti antaa osallistujalle välineitä erilaisiin tapoihin toteuttaa rukousta seurakunnassa ja aktivoida seurakuntalaisia mukaan rukoukseen.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 140
Täysihoito:
Kustannusten lisätiedot: Sisältää materiaalit ja niiden postituksen.
Tiedustelut kustannuksista: KRS Seurakuntapalvelut, seurakuntapalvelut@sana.fi, puh. 020 768 1650
Tiedustelut sisältö: Päivi Peittola, paivi.peittola@sana.fi 040 772 7558, Kristiina Tanhua-Laiho kristiina.tanhua-laiho@sana.fi 0400 729 791
Linkki kotisivulle: https://www.kansanraamattuseura.fi
Toteuttaja: Kansan Raamattuseura
Arkistointitunnus: KK20240510070455KO001882