Teologinen symposiumi: Uskonnot, rauha ja sovinto

Takaisin

(0,25 op)

​Kirkon ja uskontojen rooli rauhan ja sovinnontyössä on noussut kantavaksi teemaksi konfliktialueilla ympäri maapalloa. Kansainvälistyvässä maailmassa myös Suomen evankelis-luterilaisen kirkon rooli on merkittävä seurakuntalaisten ja seurakuntien pitäessä yhteyttä konfliktialueella oleviin toimijoihin. Koulutus antaa osallistujille eväitä huomioida eri kulttuureista ja uskonnoista tulevien ihmisten tarpeet sekä antaa työkaluja tehdä omassa kontekstissaan aloitteita rauhan ja sovinnon aikaansaamiseksi.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Jumalanpalveluselämä ja julistus, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Vapaaehtoistoiminta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Opiskelijat, Papit, Uudet työntekijät, Kanttorit, Nuorisotyönohjaajat, Muut
Aika ja paikka: 19.1.2023 klo 10-15, Tapiolan kirkko (Kirkkopolku 6, Espoo).
Ilmoittautuminen viimeistään: 12.1.2023
Ilmoittautumisen lisätiedot: Ei ennakkoilmoittautumista.
Osaamistavoitteet: ​​ Osallistuja ymmärtää, mikä on kirkon ja muiden uskonnollisten yhteisöiden rooli rauhantyössä sekä konfliktialueilla että Suomessa.Osallistuja hahmottaa uskonnollisten toimijoiden roolin konflikteja ratkaistaessaOsallistuja näkee oman roolinsa kristittynä kansainvälisessä kontekstissa rauhan ja sovinnon lähettiläänä.
Lisätietoja: ​​Symposiumissa esitetään puheenvuoroja ja käydään keskusteluita yhteisesti sekä pienryhmissä. Symposiumissa pääpuheenvuoron esittää kansainvälisesti tunnettu, uskonnollisesta kontekstista tuleva rauhan- ja sovinnontekijä. Tapahtuma myös striimataan ja keskusteluun on mahdollista osallistua myös etäyhteyden kautta. Ohjelma julkaistaan myös Suomen Lähetysseuran nettisivuilla:10.00 Tervetuloa, Päivi Linnoinen, kirkkoherra, Tapiolan seurakunta ja Karoliina Nivari, johtaja, Seurakuntayhteydet ja varainhankinta, Suomen Lähetysseura10.05 Uskonnot, rauha ja sovinto Professori, rabbi Marc Gopin, George Mason University (englanniksi)11.05 Miten voimme tukea uskonnollisia toimijoita konflikteissa? Käytännön kokemuksia. Riina Isotalo, asiantuntija, psykososiaalinen rauhanrakennus, Suomen Lähetysseura, Christel Gopin, konsultti, Al Amana -keskus (englanniksi), Jussi Luoma, pastori, Messukylän seurakunta11.50 Lounastauko (omakustanteisesti lähistön ravintoloissa)13.00 Restoratiivinen kohtaaminen ja sovittelu Suomessa. Maija Gellin, ohjelmajohtaja, Suomen Sovittelufoorumi 13.30 Restoratiivisia harjoituksia sovinnon taidoista. Vetäjinä Hanna Myllynen, yhteyspäällikkö, Sovinto-ohjelma, Helsingin Diakonissalaitos ja Tanja Viikki, johtava rauhantyönasiantuntija, Suomen Lähetysseura14.45 Yhteenveto päivästä, Kristiina Rintakoski, Rauhan ja sovinnon teemapäällikkö, Suomen Lähetysseura15.00 Päätös

Kieli: Suomi Englanti
Osallistumismaksu: Ei osallistumismaksua.
Täysihoito: Lounas omakustanteinen
Tiedustelut kustannuksista: aaro.rytkonen@felm.org
Tiedustelut sisältö: aaro.rytkonen@felm.org
Linkki kotisivulle: https://felm.suomenlahetysseura.fi/
Aineistoa: https://www.suomenlahetysseura.fi/symposiumi
Toteuttaja: Suomen Lähetysseura
Yhteistyökumppanit: STEP-koulutus