Toiminnallisia keinoja nuoren mielen hyvinvoinnin tukemiseen rippikoulussa

Takaisin

Miten rippikoulussa pärjätään erilaisten mielenterveyden haasteiden kanssa? Millaisten toiminnallisten menetelmien ja käytännön ratkaisujen kautta tuetaan nuorten mielen hyvinvointia?

Tilaa seurakuntaasi tai rovastikuntaasi koulutus, jossa opit ohjaamaan turvallista ja nuoria kannattelevaa rippikoulua.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Lisätietoja: Koulutuksessa tarkastelet nuoren mielen hyvinvoinnin tukemista rippikoulussa toiminnallisuuden tarjoamien mahdollisuuksien kautta. Mielen hyvinvointia edistävät toimintatavat tukevat kaikkia nuoria kasvussa kohti aikuisuutta. Koulutuksessa perehdyt taitoihin, joiden avulla voit toimia vaativissa tilanteissa viisaasti: taitoja kohdata mielenterveyden häiriöitä sekä kriisitilanteita. Kaikkea tätä katsotaan seurakunnan työntekijän ja rippikoulun näkökulmista jäsentäen, mitä mahdollisuuksia erilaiset toiminnalliset menetelmät antavat nuorten tukemiseen sekä millaisia tekoja ja valintoja omassa työssä ja seurakunnassa voi tehdä nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseksi.     Koulutuksen tavoitteena on, että osallistuja  

  • osaa edistää nuorten mielen hyvinvointia rippikoulussa toiminnallisin keinoin ja
  • osaa kohdata ja tukea rippikoulussa nuoria, joilla on mielenterveyden haasteita. 

  Koulutuksen laajuus ja sisällöt räätälöidään tilaajan toiveiden mukaisesti. 

Kieli: suomi
Tiedustelut kustannuksista: Selja Koponen, selja.koponen@step.fi
Tiedustelut sisältö: Selja Koponen, selja.koponen@step.fi
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20240506114015TI000358