Tukiviittomien alkeet

Takaisin

(0,50 op)

​Tukiviittomat ovat kommunikaation apuväline. Niitä voidaan käyttää sekä puheen ymmärtämisen että ilmaisun tukena. Tukiviittoimia käyttävät kaikenikäiset kommunikaatiossaan tukea tarvitsevat henkilöt. Tässä koulutuksessa pääset sukeltamaan viittomien kiehtovaan maailmaan!

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Verkko-osaaminen, vuorovaikutus ja viestintä
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 23.-24.9.2023
Ilmoittautuminen viimeistään: 9.9.2023
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja osaa keskeisiä peruskommunikaatioon ja arkeen liittyviä viittomia. Osallistuja osaa käyttää tukiviittomia osana kommunikaatiota. Osallistuja ymmärtää viittomakommunikaation monipuoliset mahdollisuudet.
Lisätietoja:
​​Intensiivinen viikonloppukoulutus, jolla hankit kattavan perussanavaraston tukiviittomia. Koulutuksessa on mahdollisuus esittää toiveita aihealueista, minkä viittomistoa haluaisit eritysisesti oppia.Kouluttajana on viittamakielentulkki ja -opettaja amk Ilona Spiliotopoulos.
Osallistumismaksu: 180€, sis. koulutuksen, materiaalit ja lounaat
Täysihoito: Majoitus 40e/hlö/2hh ja 55e/1hh
Tiedustelut kustannuksista: kurssipalvelut@tk-opisto.fi
Tiedustelut sisältö: ilona.spiliotopoulos@tk-opisto.fi
Linkki kotisivulle: https://turunkristillinenopisto.fi/
Aineistoa: https://turunkristillinenopisto.fi/kurssit/tukiviittomien-alkeet/
Toteuttaja: Turun kristillinen opisto