Turun arkkihiippakunnan diakonian ja Kirkon Ulkomaanavun ajankohtaispäivä

Takaisin

​​Turun arkkihiippakunnan päivässä yhdistyy KUA:n ajankohtaispäivä ja hiippakunnallinen diakoniatyön ajankohtaispäivä. Aamupäivän ohjelma on yhteistä, iltapäivällä voit paneutua diakoniatyöntekijöiden erityiskysymyksiin tai kansainväliseen diakoniaan.
Päivä vahvistaa diakonian osaamista ja innostaa yhteisvastuukeräyksen toteuttamiseen.

Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys, Diakonia ja yhteiskunta
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Viestintätehtävissä toimivat
Aika ja paikka: 3.2.2022 klo 10-15 Pyhän Ristin kirkko ja srk-talo, Luostarinkatu 1, Rauma
Ilmoittautuminen viimeistään: 20.1.2022
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja tuntee arkkihiippakunnan diakonian ajankohtaisia asioita, Kirkon Ulkomaanavun toimintaa ja osaa soveltaa näitä omassa tehtävässään seurakunnassa. Osallistuja osaa hyödyntää KUA:n ja Yhteisvastuukeräyksen materiaaleja monipuolisesti seurakunnan kansainvälisen diakonian ja alkavan YV-keräyksen toteuttamisessa.​
Lisätietoja: ​Päivä on tarkoitettu diakoniatyöntekijöille, KUA:n yhteyshenkilöille, luottamushenkilöille ja Yhteisvastuukeräyksen sekä kansainvälisen diakonian vastuutehtävissä oleville vapaaehtoisille. Päivän ohjelma julkaistaan toteuttajien verkkosivuilla viimeistään 1 kk ennen koulutuksen ajankohtaa.

Kieli: Suomi
Kustannusten lisätiedot: Kirkon Ulkomaanapu tarjoaa osallistujille ohjelmassa mainitut tarjoilut.
Tiedustelut kustannuksista: Nina Silander, nina.silander@kua.fi, 0400 801420
Tiedustelut sisältö: Anssi Nurmi, anssi.nurmi@evl.fi, 040 178 2616 ja Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 0400 801420
Linkki kotisivulle: https://www.arkkihiippakunta.fi/
Aineistoa: https://www.kirkonulkomaanapu.fi/ajankohtaista/tapahtumat/kuan-ja-arkkihiippakunnan-diakonian-ajankohtaispaiva/
Toteuttaja: Kirkon Ulkomaanapu
Yhteistyökumppanit: Turun arkkihiippakunta ja Rauman seurakunta