Ulkona oppimisen ABC

Takaisin

Tahdotko viedä lapsiryhmän toimintaa ulos, mutta kaipaat ideoita ja inspiraatiota käytännön toteutukseen?
Koulutuksessa ( 6 h) työstetään, miten aloittaa lähiluonnossa toimiminen turvallisesti ja luoda rutiinit sekä miten ulkona oppiminen saadaan osaksi toimintakulttuuria. Koulutus tarjoaa toiminnallisia menetelmiä käytettäviksi lähiluonnossa ympäri vuoden. Tutuiksi tulevat myös ulkona toimimisen hyödyt niin kasvattajalle, lapselle kuin ryhmällekin.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Ammatillisten oppilaitosten koulutustarjonta
Tehtäväalue: Kasvatus, Kestävä kehitys ja ympäristö
Kohderyhmä: Lastenohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Ilmoittautumisen lisätiedot: Yksittäinen henkilö ei voi ilmoittautua, mutta meiltä voi tilata koulutuksen ryhmälle.
Lisätietoja: Koulutus on hyvin toiminnallinen: osallistujat kokeilevat käytännössä erilaisia toiminnallisia menetelmiä ja aloittavat oman työnsä kehittämisen yhdessä kollegoidensa kanssa. Osallistujat saavat materiaalia koulutuksissa käytetyistä menetelmistä, jotta he voivat koulutuksissa keskittyä toimintaan ja tekemiseen sekä toistaa menetelmät myöhemmin vaivatta.Toteutamme koulutuksen tilaajan toivomassa paikassa, mieluiten ulkoympäristössä. Myös webinaaritoteutus on mahdollinen.

Tiedustelut kustannuksista: Leena Honkasalo, koulutuspäällikkö, 044 901 8676, leena.honkasalo@sykli.fi
Tiedustelut sisältö: Leena Honkasalo, koulutuspäällikkö, 044 901 8676, leena.honkasalo@sykli.fi
Linkki kotisivulle: https://sykli.fi/koulutusalat/ymparistokasvatus/
Aineistoa: https://sykli.fi/koulutusalat/ymparistokasvatus/ymparisto-ja-kestavyyskasvatuksen-tilauskoulutukset/
Toteuttaja: Suomen ympäristöopisto SYKLI
Arkistointitunnus: KK20240426105014TI000325