Uusien työntekijöiden henkilökohtaisesti ohjattu retriitti

Takaisin

Retriitti on tarkoitettu Kuopion hiippakunnan uusille, erityisesti vuonna 2019 aloittaneille seurakunnan työntekijöille. Papiksi vihityillle retriitti on osa ordinaatiokoulutusta.

Koulutusrakenne: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: spiritualiteetti
Kohderyhmä: diakonit ja diakonissat, hautaustoimen ja puutarhatyöntekijät, johtamis- ja esimiestehtävissä toimivat, kanttorit, keittiötoimen työntekijät, kiinteistötoimen työntekijät, kirkkoherranviraston työntekijät, kirkonpalvelutyö (suntiot ja vahtimestarit), lastenohjaajat, lähetyssihteerit ja kv. työn ohjaajat, nuorisotyönohjaajat, papit, perheneuvojat, talouden ja hallinnon työntekijät, varhaiskasvatuksen ohjaajat, viestintätehtävissä toimivat, uudet työntekijät
Aika ja paikka: 25.-27.2.2020 Vaivion kurssikeskus, Vaiviontie 21, 83460 Harinjärvi
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.1.2020
Ilmoittautumislinkki: https://www.lyyti.in/Uusien_tyontekijoiden_henkilokohtaisesti_ohjattu_hiljaisuuden_retriitti_8378
Osaamistavoitteet: Osallistuja:

– osaa hyödyntää rukoushiljaisuutta hengellisen elämän lähteenä, voimavarana ja työssä jaksamisensa vahvistajana

Kieli: suomi
Kustannusten lisätieto: Kuopion hiippakunta vastaa retriitin kustannuksista, osallistujalle maksuton.
Tiedustelut: Anna Väätäinen anna.vaatainen@evl.fi 044 7050 612
Lisätietoja: Retriitin päiväohjelma koostuu henkilökohtaisista ohjauskeskusteluista ja rukousmietiskelyistä ohjaajan antaman Raamatun tekstin äärellä, yhdessä vietettävistä messuista, rukoushetkistä ja aterioista. Retriitti on tarkoitettu uusille erityisesti vuonna 2019 aloittaneille seurakunnan työntekijöille. Retriittiin otetaan enintään 17 osallistujaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Papit, joilla retriitti kuuluu ordinaatiovalmennukseen, ovat etusijalla.
Linkki kotisivulle: http://www.kuopionhiippakunta.fi
Toteuttaja: Kuopion hiippakunta