Vapaa pianosäestys II

Takaisin

(0,50 op)

​Koulutus soveltuu jokaiselle, joka haluaa oppia säestämään lauluja pianolla tai haluaa kehittyä säestäjänä.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon täydentävä koulutus
Tehtäväalue: Musiikki
Kohderyhmä: Kanttorit, Nuorisotyönohjaajat, Papit
Aika ja paikka: 18.-19.4.2023 Vivamontie 2, 08200 Lohja
Ilmoittautuminen viimeistään: 28.2.2023
Sähköposti-ilmoittautuminen: vivamo@sana.fi
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja osaa säestää ja kompata pianolla hengellistä musiikkia sointujen pohjalta.
Lisätietoja: ​Vapaa pianosäestys muodostuu kahdesta jaksosta, joihin ilmoittaudutaan erikseen.​II-jaksolla syvennytään I-jakson sisältöön ja harjoitellaan käytännössä I-jaksolla opittua. I-jakson sisällöt ovat vapaan säestyksen perusteet, musiikin teoria sekä sointumerkeistä soittaminen, komppaaminen ja yhteislaulujen säestäminen.II-jaksolla soittaja opettelee kappaleen rytmisen ja harmonisen taustan luomista käyttämällä sointuja ja sointukäännöksiä mahdollisimman monipuolisesti. Kurssilla laajennetaan oikean ja vasemman käden motorisia taitoja. Kurssilainen saa molemmilla kursseilla myös tasonsa mukaista yksityisopetusta. Suositeltavaa on harjoitella omatoimisesti lähijaksojen välissä. Halutessaan voi osallistua myös vain toiseen jaksoista.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 115 € (sis. aineiston ja opetuksen)
Täysihoito: Alkaen 105€i (sis.liinavaatteet – huom! hintamuutokset mahdollisia)
Kustannusten lisätiedot: Mahdolliset peruutukset tulee tehdä 7pv ennen kurssin alkua, myöhemmin peruutetuista perimme puolet kurssimaksusta. Kokonaan peruuttamatta jättämisestä perimme koko summan.
Tiedustelut kustannuksista: Vivamon vastaanotto vivamo@sana.fi 020 768 1760
Tiedustelut sisältö: Vivamon vastaanotto vivamo@sana.fi 020 768 1760
Toteuttaja: Kansan Raamattuseura