Varhaisnuorten mielen hyvinvoinnin tukeminen

Takaisin

​​Miten varhaisnuorisotyössä kohdataan eri mielenterveyden haasteita? Miten ne näkyvät 7-14-vuotiaiden lasten ja nuorten elämässä? Tilaa seurakuntaasi tai rovastikuntaasi koulutus, jossa opit tunnistamaan varhaisnuoren mielenterveyden haasteita ja saat välineitä niiden käsittelyyn.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Lisätietoja: ​​Koulutuksessa tarkastelet kokonaisvaltaisesti mielen hyvinvoinnin tukemista varhaisnuorilla. Mielen hyvinvoinnin edistämisen toimintatavat tukevat kaikkien varhaisnuorten kasvua. Lisäksi perehdyt taitoihin, joiden avulla voit toimia vaativissa tilanteissa viisaasti: kohdata mielenterveyden häiriöitä sekä kriisitilanteita. Näitä kaikkia katsotaan seurakunnan työntekijän näkökulmasta jäsentäen, millaisia tekoja ja valintoja omassa työssä ja seurakunnassa voi tehdä varhaisnuorten hyvinvoinnin vahvistamiseksi.

Koulutuksen laajuus ja sisällöt räätälöidään tilaajan toiveiden mukaisesti. Lähtökohtaisesti osaamistavoitteet ovat seuraavat:

Osallistuja

  • osaa tunnistaa varhaisnuorten mielen hyvinvoinnin haasteita
  • osaa kohdata ja tukea toiminnassa varhaisnuoria, joilla on mielenterveyden haasteita

Koulutuksen laajuus on 1–2 koulutuspäivää.

Tiedustelut kustannuksista: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Tiedustelut sisältö: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus