Kestävä tulevaisuus ja katsomuskasvatus

Takaisin

​Katsomuskasvatuksella tuetaan lasten myönteistä suhtautumista tulevaisuuteen. Millä tavoin vahvistamme moninäkökulmaisuutta ja myötätuntoista suhtautumista toisiamme ja kaikkea elämää kohtaan? Miten voimme rakentaa toivoa ylläpitäviä tulevaisuuskuvia? Miten kuljemme tutkien, kokeillen ja seikkaillen kohti kestävää tulevaisuutta?

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus, Kestävä kehitys ja ympäristö
Lisätietoja: ​Koulutuksessa perehdytään kestävän tulevaisuuden tavoitteisiin ja niiden huomioimiseen katsomuskasvatuksessa. Koulutuksen sisällöt sopivat niin seurakunnan kuin kunnankin varhaiskasvatukseen. Koulutus sopii tilattavaksi myös katsomuskasvatuksen yhteistyötä vahvistavaksi koulutukseksi kunnan ja seurakunnan työntekijöille yhdessä. Koulutus voidaan toteuttaa myös verkkokoulutuksena.
Tiedustelut kustannuksista: Päivi Aumala paivi.aumala@step.fi 040 1581345 tai Johanna Heikkinen johanna.heikkinen@step.fi 044 024 3435
Tiedustelut sisältö: Päivi Aumala paivi.aumala@step.fi 040 1581345
Linkki kotisivulle: https://seurakunnille.step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus