Kirkon Ulkomaanavun ajankohtaispäivä

Takaisin

(0,20 op)

​Ajankohtaispäivässä päivität tietosi Kirkon Ulkomaanavun toiminnasta seurakuntien kansainvälisen diakonian toteuttajana. Saat käyttöösi seurakunnan toimintaan sopivia valmiita toimintamalleja ja materiaaleja. Päivä vahvistaa kansainvälisen diakonian osaamista.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Opiskelijat
Aika ja paikka: 16.5.2024 klo 10-15. Pieksämäen uuden kirkon seurakuntakeskus. Keskuskatu 27-31, 76100 Pieksämäki
Ilmoittautuminen viimeistään: 9.5.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​​Osallistuja tuntee Kirkon Ulkomaanavun toimintaa maailmalla ja Suomessa. Osallistuja osaa hyödyntää KUA:n materiaaleja monipuolisesti seurakunnan kansainvälisen diakonian toteuttamisessa.
Lisätietoja: ​Ajankohtaispäivä rakentuu teeman mukaisesti KUA:n asiantuntijan alustuksesta, seurakunnan käyttöön tuotettujen materiaalien esittelystä ja kokeilemisesta sekä KUA:n työn ajankohtaisista tietoiskuista. Päivän ohjelma julkaistaan KUA:n verkkosivuilla n. 1 kk ennen koulutuksen ajankohtaa.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: Maskuton
Täysihoito: Sisältää aamukahvin, lounaan ja iltapäiväkahvin
Tiedustelut kustannuksista: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi
Tiedustelut sisältö: Juhana Malme, juhana.malme@kua.fi, 050 477 90 93
Linkki kotisivulle: https://www.kirkonulkomaanapu.fi
Toteuttaja: Kirkon Ulkomaanapu
Yhteistyökumppanit: Pieksämäen seurakunta