Lapsen ja perheen spiritualiteetti

Takaisin

Miten lapsi tutkii maailmaa ja Jumalaa? Millainen on lapsen suhde elämän suuriin kysymyksiin ja miten voimme antaa hänelle tilaa luoda uutta ja syventää spiritualiteettiaan? Miten vanhemman oma spirituaalisuus voi vahvistaa vanhemmuutta? Mitkä hengelliset kysymykset ovat perheissä ajankohtaisia? Koulutuksessa otetaan vakavasti lapsi teologisena toimijana ja pohditaan, millainen rooli seurakunnalla voi olla lapsen ja perheen rinnallakulkijana erilaisten maailmankatsomusten keskellä​​. Lisäksi etsitään tapoja vahvistaa yksilön omaa kristillistä identiteettiä.​

Tehtäväalue: Kasvatus, Spiritualiteetti
Tiedustelut kustannuksista: Johanna Heikkinen, johanna.heikkinen@lastenjanuortenkeskus.fi, 050 525 034925
Tiedustelut sisältö: Johanna Heikkinen, johanna.heikkinen@lastenjanuortenkeskus.fi, 050 525 034925
Linkki kotisivulle: http://lastenjanuortenkeskus.fi
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/lapsen-ja-perheen-spiritualiteetti-tilaus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry