Lapsen ja perheen spiritualiteetti

Takaisin

Miten lapsi tutkii maailmaa ja Jumalaa? Millainen on lapsen suhde elämän suuriin kysymyksiin ja miten voimme antaa hänelle tilaa luoda uutta ja syventää ? Miten vanhemman oma spirituaalisuus voi vahvistaa vanhemmuutta? Mitkä hengelliset kysymykset ovat perheissä ajankohtaisia? Koulutuksessa otetaan vakavasti lapsi teologisena toimijana ja pohditaan, millainen rooli seurakunnalla voi olla lapsen ja perheen erilaisten maailmankatsomusten keskellä. Lisäksi etsitään tapoja vahvistaa yksilön omaa kristillistä identiteettiä.​

Tehtäväalue: Kasvatus, Spiritualiteetti
Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi , 040-703 3356 ja Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi , 040-701 9713
Tiedustelut sisältö: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi , 040-703 3356 ja Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi , 040-701 9713
Linkki kotisivulle: http://www.seurakuntaopisto.fi
Toteuttaja: Kirkkopalvelut/Seurakuntaopisto