Lapsen, nuoren ja perheen tukeminen surussa

Takaisin

​Lapsen tai nuoren kohtaama suru on moninaista läheisen kuolemasta vanhempien eroon, muuttamisesta kiusaamiseen ja yksinäisyydestä ikävään. Suru haastaa kasvattajan pysähtymään ja tukemaan lasta tai nuorta. Koulutus luo ymmärrystä lapsen ja nuoren kehitysvaiheista ja erilaisista tavoista reagoida menetyksiin: Miten tukea lasta ja nuorta sekä yksilöllisesti että ryhmän jäsenenä?

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus, Sielunhoito
Kohderyhmä: Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat, Papit
Lisätietoja: ​Koulutuksessa syvennytään aiheeseen käytännönläheisesti esimerkiksi tapauskertomusten kautta. Koulutuksessa tutustutaan toimintatapoihin, joilla voidaan vahvistaa lapsen tai nuoren, ryhmän ja perheen selviytymistä surussa.
Tiedustelut kustannuksista: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@step.fi, 040-7033356
Tiedustelut sisältö: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@step.fi, 040-7033356
Linkki kotisivulle: https://step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus