Lapsen, nuoren ja perheen tukeminen surussa

Takaisin

Lapsen kohtaama suru haastaa työntekijän pysähtymään ja tukemaan lasta. Ymmärrys lapsen ja nuoren kehitysvaiheista ja erilaisista tavoista reagoida menetyksiin auttavat kasvattajaa tukemaan häntä sekä yksilöllisesti että ryhmän jäsenenä. Koulutuksessa syvennytään aiheeseen käytännönläheisesti ryhmän tai kouluttajan luomien tapauskertomusten kautta. Koulutus tarjoaa toimintatapoja, joilla voidaan vahvistaa lapsen tai nuoren , ryhmän ja perheen selviytymistä surussa.

Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kasvatus, Perhe ja parisuhde, Sielunhoito
Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi , 040-7033356
Tiedustelut sisältö: Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi , 040-7033356
Linkki kotisivulle: http://www.seurakuntaopisto.fi
Toteuttaja: Kirkkopalvelut/Seurakuntaopisto