Lapsiasiahenkilöiden ja osallisuuden parissa työskentelevien koulutuspäivä

Takaisin

(0,25 op)

​Seurakuntien lapsiasiahenkilöt ja nuorten vaikuttajaryhmien parissa työskentelevät yhdessä koolla! Koulutuspäivä tarjoaa ajankohtaista asiaa, alustuksia ja käytännön kokemuksia lasten, nuorten ja perheiden osallisuuden vahvistamiseksi sekä lapsivaikutusten arvioinnin kehittämiseksi.

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon ajankohtaiskoulutus, Vapaan sivistystyön koulutustarjonta
Tehtäväalue: Hallinto ja talous, Kasvatus
Kohderyhmä: Johtajat / lähijohtajat, Lastenohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 5.10.2024, Tampere
Ilmoittautuminen viimeistään: 5.9.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja

  • tunnistaa menetelmiä ja käytäntöjä lasten, nuorten ja perheiden osallisuuden vahvistamiseksi
  • osaa soveltaa menetelmiä ja käytäntöjä lapsivaikutusten arvioinnin toteuttamiseksi.
Lisätietoja: ​Vuosittainen koulutuspäivä kokoaa seurakuntien lapsiasiahenkilöt ja osallisuuden parissa työtä tekevät päivittämään tietojaan ja jakamaan kokemuksia lapsivaikutusten arvioinnista, lapsen oikeuksista sekä lasten ja nuorten osallisuudesta yhdessä asiantuntija-alustajien kanssa. Mukaan kutsutaan myös luottamushenkilöt, jotka toimivat lapsiasiahenkilöinä. Koulutuspäivässä kuullaan asiantuntijoiden alustuksia, jaetaan hyviä käytäntöjä ja virikkeitä seurakunnan lapsiystävällisyyden sekä lasten ja nuorten osallisuuden vahvistamiseen. Koulutus sopii lapsiasiahenkilöiden lisäksi niille työntekijöille ja luottamushenkilöille, jotka haluavat kehittää lasten ja nuorten osallisuutta sekä tukea nuorten vaikuttajaryhmien toimintaa ja lapsivaikutusten arvioinnin toteuttamista seurakunnassa tai alueella tehtävässä kunta- tai maakuntayhteistyössä.
Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 80 €
Tiedustelut kustannuksista: koulutukset@step.fi
Tiedustelut sisältö: Päivi Aumala, paivi.aumala@step.fi, 040 1581345
Linkki kotisivulle: https://step.fi/
Toteuttaja: STEP-opintokeskus
Yhteistyökumppanit: Lasten ja nuorten keskus ry, Kirkkohallitus, Suomen Lähetysseura
Arkistointitunnus: KK20230505065028KO001498