Master’s Degree Programme in Global Change and Community Development (YAMK-tutkinto)

Takaisin

(90 op)

​​Master’s Degree Programme in Global Change and Community Development prepares you for interdisciplinary work to reduce inequalities and promote sustainable development, health and well-being in communities.

The Master’s degree programme is aimed at people who work in public health care and social services or in third sector and who are interested in developing communities with the approaches of sustainable community development, distinct perspectives of eco-social approach and innovative and collaborative leadership. Please see current eligibility criteria on the website (link below).

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Korkeakoulujen koulutustarjonta
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kasvatus
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Nuorisotyönohjaajat, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: Syksy 2024 – syksy 2026
Ilmoittautuminen viimeistään: 17.1.2024
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: Hakuaika ja -ohjeet vahvistetaan opintopolku.fi:ssä syksyn 2023 aikana.
Osaamistavoitteet: After completing the Master’s programme, you will be able to:- analyse and critically evaluate global changes in communities- develop and promote community-based work and methods- analyse different perspectives on sustainable development and the eco-social approach and its relevance to current debates on global, regional and local challenges.
Innovative and collaborative leadership studies promote intersectoral leadership and co-creation competences in the field of social and health care services in community development.

Lisätietoja: ​Degree programme focuses on:

  • global change in communities
  • sustainable development
  • community-based work and methods.

In addition, you can choose elective study modules.

Koulutus toteutetaan verkko-opintoina hyödyntäen opiskelija- ja työelämälähtöisiä oppimisympäristöjä. Koulutukseen sisältyy aikaan sidottua opiskelua verkon kautta ja yhteiskehittämistä työelämän kanssa. Opiskeluaika on 1,5 vuotta.

Kieli: Englanti
Osallistumismaksu: 0 €
Täysihoito: Ei täysihoitoa.
Tiedustelut kustannuksista: hakijapalvelut@diak.fi
Tiedustelut sisältö: hakijapalvelut@diak.fi
Linkki kotisivulle: https://www.diak.fi/hakeminen/koulutukset/yamk
Aineistoa: https://opinto-opas.diak.fi/en/43205/en/56274
Toteuttaja: Diakonia-ammattikorkeakoulu