Nuorten mielen hyvinvoinnin tukeminen rippikoulussa

Takaisin

Miten rippikoulussa pärjätään erilaisten mielenterveyden haasteiden kanssa? Millaisten käytännön toimintatapojen kautta tuetaan nuorten rippikoululaisten mielen hyvinvointia? Tilaa seurakuntaasi tai rovastikuntaasi koulutus, jossa opit ohjaamaan turvallista ja kannattelevaa rippikoulua.

Koulutuksessa tarkastelet kokonaisvaltaisesti mielen hyvinvoinnin tukemista rippikoulussa. Mielen hyvinvoinnin edistämisen toimintatavat tukevat kaikkia nuoria kasvussa kohti aikuisuutta. Lisäksi perehdyt taitoihin, joiden avulla voit toimia vaativissa tilanteissa viisaasti: kohdata mielenterveyden häiriöitä sekä kriisitilanteita. Näitä kaikkia katsotaan seurakunnan työntekijän ja rippikoulun näkökulmista jäsentäen, millaisia tekoja ja valintoja omassa työssä ja seurakunnassa voi tehdä nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseksi.

Koulutuksen laajuus ja sisällöt räätälöidään tilaajan toiveiden mukaisesti.

Tehtäväalue: Kasvatus, Sielunhoito
Tiedustelut kustannuksista: Sanna Jattu, sanna.jattu@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 105 072
Tiedustelut sisältö: Sanna Jattu, sanna.jattu@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 105 072
Linkki kotisivulle: http://lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: http://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/nuorten-mielen-hyvinvoinnin-tukeminen-tilaus/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry