Rakenna seurakuntasi rippikoulupolkua

Takaisin

​​Miten nuorilähtöisyys voisi läpäistä rippikoulun viestinnästä konfirmaatioon saakka? Millaista polkua nuori ja hänen perheensä kulkevat seurakuntanne rippikoulussa? Kehitetään seurakuntanne rippikoulua palvelumuotoilun menetelmillä.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Lisätietoja: ​​​Koulutuksessa tutustut palvelumuotoilun perusteisiin ja hahmottelet teidän seurakuntanne rippikoulupolun perusrunkoa ja työstät sitä myös oman seurakuntasi kollegoiden kanssa. Koulutuksen keskiössä on nuorilähtöisyys eli opit kartoittamaan nuorten ja heidän perheidensä rippikouluun liittyviä kokemuksia, toiveita ja tarpeita.
Koulutuksen laajuus ja sisällön painotukset suunnitellaan yhdessä tilaajan kanssa.
Tiedustelut kustannuksista: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Tiedustelut sisältö: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Linkki kotisivulle: https://step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus