Rakenna seurakuntasi rippikoulupolkua

Takaisin

​Nuorilähtöisyys voidaan ottaa rippikoulun johtotähdeksi viestinnästä konfirmaatioon saakka. Tässä koulutuksessa tehdään näkyväksi seurakuntanne rippikoulupolku ja kehitetään sitä palvelumuotoilun menetelmin yhdessä nuorten ja heidän perheidensä kanssa.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Kohderyhmä: Johtajat / lähijohtajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja

  • osaa jäsentää ja kuvata oman seurakuntansa rippikoulupolun
  • osaa hyödyntää palvelumuotoilun menetelmiä kehittäessään rippikouluja nuorilähtöisesti
Lisätietoja: ​Koulutus voidaan suunnitella seurakuntanne tarpeiden mukaan. Voimme työskennellä yhdessä päivän, minkä jälkeen jatkatte itsenäisesti. On myös mahdollista rakentaa pidempi prosessi, jossa kouluttaja ohjaa oman rippikoulupolkunne rakentamista esimerkiksi parin kuukauden välein toteutuvissa koulutuspäivissä.
Kieli: Suomi
Tiedustelut kustannuksista: Jaakko Niiles, jaakko.niiles@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 105072
Tiedustelut sisältö: Jaakko Niiles, jaakko.niiles@lastenjanuortenkeskus.fi, 0400 105072
Linkki kotisivulle: https://www.lastenjanuortenkeskus.fi/
Aineistoa: https://koulutukset.lastenjanuortenkeskus.fi/koulutukset/rakenna-rippikoulupolkua-tilaus2022/
Toteuttaja: Lasten ja nuorten keskus ry
Yhteistyökumppanit: Kirkkohallitus, hiippakunnat