Rauhoittumisen taitoja ja kertomuksia keholle

Takaisin

​Läsnäolon ja rauhoittumisen taitoja vahvistava koulutus on täynnä liikettä ja aktiivista toimintaa. Raamatunkertomukset piirtyvät keholle vahvoina muistijälkinä ja erilaiset läsnäoloharjoitukset opettavat vahvistamaan ryhmän yhteenkuuluvuutta ja vuorovaikutusta.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Lisätietoja:

Koulutuksen sisältöjä esim.

  • keskittymisen, havainnoinnin ja tarkkaan näkemisen taidot

  • ryhmän vireystason aktivoinnin ja rauhoittumisen taidot

  • ohjaajan läsnäolon taidot ryhmässä

  • keholle piirrettävien tarinoiden kertominen ja luominen

Koulutuksesta hyötyvät sekä lasten, perheiden, nuorten, aikuisten että vanhusten kanssa työskentelevät. Koulutuksen materiaali sopii käytettäväksi lasten ja nuorten toiminnassa, vahvistamaan lasten ja vanhempien välistä suhdetta kotona, erilaisissa vertaisryhmissä ja diakoniatyössä.

Koulutuksessa hyödynnetään kirjoja:

  • Polkuja rauhoittumiseen. Lasten Keskus, 2019

  • Uusia polkuja rauhoittumiseen. Lasten Keskus, 2021

  • Piirrän sinuun tarinan. Lasten Keskus, 2020

Tiedustelut kustannuksista: Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, 040-7019713
Tiedustelut sisältö: Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, 040-7019713
Linkki kotisivulle: https://www.seurakuntaopisto.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus