Rippikoulu osana diakonian viranhaltijan työtä

Takaisin

Rippikoulu on mahdollisuus elää todeksi diakoniaa nuorten ja heidän perheidensä kanssa. Tässä koulutuksessa otat haltuun uuden rippikoulusuunnitelman keskeiset näkökulmat, saat tuntumaa rippikoulun erityispiirteistä ja löydät tapoja hyödyntää omaa ammattitaitoasi rippikouluikäisten kanssa.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Diakonia ja yhteiskunta, Kasvatus
Lisätietoja: ​Koulutuksessa syvennytään Suuri ihme -rippikoulusuunnitelmaan, rippikoulun toiminta-ajatukseen ja tavoitealueisiin. Pohdimme rippikoulutyön erityispiirteitä, kuten rippikouluikäisten kohtaamista, tiimityötä sekä isosten ohjaamista. Tarkastelemme, miten diakonian osaamista voi hyödyntää rippikoulussa liittyen esimerkiksi ulkopuolisuuden ehkäisemiseen, kohtaamiseen, vapaaehtoisuuteen ja palveluun. Ennen koulutuksen lähipäiviä tutustutaan uuteen rippikoulusuunnitelmaan ja pohditaan omia rippikouluun liittyviä tuntumia. Koulutuksen kontaktiopetuspäivissä työskennellään sellaisilla tavoilla, joita voit soveltaa omissa rippikoulutyöskentelyissäsi. Osaamistavoitteina on, että osallistuja

  • tuntee rippikoulun toimintaympäristön, tavoitteet ja perusperiaatteet.
  • osaa hyödyntää diakoniatyön ammatillista osaamistaan rippikoulutyössä.

Koulutuksen pituus sovitaan tilaajan kanssa. Koulutus voidaan toteuttaa yksi- tai kaksipäiväisenä kokonaisuutena.

Tiedustelut kustannuksista: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Tiedustelut sisältö: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Toteuttaja: STEP-koulutus