Rippikoulu osana lastenohjaajan työtä

Takaisin

​Rippikoulu kuuluu yhä useampien lastenohjaajien työhön. Tässä koulutuksessa otat haltuun uuden rippikoulusuunnitelman keskeiset näkökulmat, saat tuntumaa rippikoulun erityispiirteistä ja löydät tapoja hyödyntää omaa ammattitaitoasi rippikouluikäisten kanssa.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Lisätietoja: ​Koulutuksessa syvennytään Suuri ihme -rippikoulusuunnitelmaan, rippikoulun toiminta-ajatukseen ja tavoitealueisiin. Pohdimme rippikoulutyön erityispiirteitä, kuten rippikouluikäisten kohtaamista, tiimityötä sekä isostoiminnan linjausta. Tarkastelemme, miten lastenohjaajan osaamista voi hyödyntää rippikoulussa. Koulutuksen aikana työskennellään sellaisilla tavoilla, joita voit soveltaa omissa rippikoulutyöskentelyissäsi. Osaamistavoitteet: Osallistuja

  • tuntee rippikoulun toimintaympäristön, tavoitteet ja perusperiaatteet.
  • osaa hyödyntää lastenohjaajan ammatillista osaamistaan rippikoulutyössä.

Koulutuksen laajuus sovitaan tilaajan kanssa. Koulutus voidaan toteuttaa esimerkiksi yksi- tai kaksipäiväisenä kokonaisuutena.

Tiedustelut kustannuksista: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Tiedustelut sisältö: Anna Kärri, anna.karri@step.fi, 044 792 2389
Linkki kotisivulle: https://step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20230511071607TI000300