Seurakunta maahanmuuttajan kotina

Takaisin

(5 op)
EK/M Muu erityiskoulutuksen valinnainen moduuli KEK/V Kasvatuksen erityiskoulutus, valinnainen moduuli KTE/V Kv. työn erityiskoulutus/kotimaa, valinnainen moduuli
​Tarvitsetko työssäsi osaamista maahan muuttaneiden tilanteista ja kohtaamisesta? Kiinnostaako sinua monikulttuurinen seurakunta? ​Opiskele omaan tahtiin annettujen aikarajojen puitteissa. ​

Aihe Sisältö
Koulutustyyppi: Kirkon erityiskoulutus, Verkkototeutus
Tehtäväalue: Kansainvälisyys, monikulttuurisuus ja lähetys
Kohderyhmä: Diakonit ja diakonissat, Hautaustoimen- ja puutarhatyöntekijät, Kirkonpalvelustyö (suntiot ja vahtimestarit), Kanttorit, Lastenohjaajat, Lähetyksen ja kv. työn ohjaajat, Nuorisotyönohjaajat, Papit, Varhaiskasvatuksen ohjaajat
Aika ja paikka: 1.1.-30.9.2022, Yhteinen aloitus Teamsissa 14.1. ja päätös 30.9. Väliin sovitaan Teams-tapaamisia tarpeen mukaan.
Ilmoittautuminen viimeistään: 31.10.2021
Ilmoittautumislinkki: Ilmoittaudu tästä
Ilmoittautumisen lisätiedot: arja.kunnala@evl.fi
Osaamistavoitteet: ​Osallistuja

– ymmärtää maahanmuuton eri muotoja ja prosesseja sekä kriisivaiheita

– osaa kehittää monikulttuurisen työn erityisosaamista ja moniammatillista yhteistyötä

– toimii kulttuuriseen moninaisuuden edistämiseksi seurakunnassa

Lisätietoja: ​​Koulutus toteutuu täysin verkossa, mutta on auki sovitun ajan. Tehtävät ja sisältöön tutustuminen on rytmitetty. Sisällössä on sekä valmiita videoita että luettavaa materiaalia. Tehtävät liittyvät annettuun materiaaliin sekä mahdollistavat oman toimintaympäristön hyödyntämisen.

Tarvitset tietokoneen, mikrofonin ja mieluusti myös kuulokkeet.

Koulutus on Kirkon kansainvälisen työn erityiskouluksen (KTE) sekä Kasvatuksen erityiskoulutuksen (KEK) valinnan moduuli. Sen voi liittää myös Diakonian erityiskoulutuksen valinnaiseksi moduuliksi sopimalla tästä vastuukouluttajan kanssa.

Tähän moduuliin voi osallistua yksittäisenä koulutuksena, vaikka ei suorittaisi erityiskoulutusta kokonaisuutena. Lisätietoja moduulien valinnasta ja kirkon erityiskoulutuksista evl.fi/erityiskoulutukset.

Kieli: Suomi
Osallistumismaksu: 70 euroa
Tiedustelut kustannuksista: ulla.siirto@evl.fi
Tiedustelut sisältö: ulla.siirto@evl.fi
Toteuttaja: Kirkkohallitus – Jumalanpalvelus ja yhteiskunta