Sukupuolisensitiivinen työote ja moninaisuuden kohtaaminen seurakunnassa

Takaisin

​Mitä on sukupuolisensitiivinen työote seurakunnassa? Koulutuksessa työyhteisö hankkii osaamista, miten sukupuolen ja seksuaalisuuden kohtaaminen on luontevaa ja miten on hyvä toimia esimerkiksi leireillä, jotta toiminta olisi turvallisempaa kaikille.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus, Perhe ja parisuhde
Lisätietoja: ​​Koulutus on suunnattu kaikille seurakunnan kohtaamistyötä tekeville työntekijöille (sekä myös esim. luottamushenkilöille tai vapaaehtoisille). Koulutus on räätälöitävissä myös kohdennettuna, vaikkapa rippikoulua tai perhetoimintaa ajatellen. Koulutuksen kesto esim. 3h tai 7h. Koulutuksen sisältöä suunniteltaessa voidaan huomioida esim. seuraavia osaamistavoitteita:Osallistuja

  • osaa soveltaa työssään sukupuolisensitiivistä työotetta
  • jäsentää omaa suhdettaan sukupuolen ja seksuaalisuuden moninaisuuden kysymyksiin
  • tuntee turvallisemman seurakunnan periaatteita ja osaa soveltaa niitä työssään.

Kouluttajana toimii erityisnuorisotyönohjaaja, teol. yo Mio Kivelä.

Tiedustelut kustannuksista: Anna Kärri, anna.karri@step.fi 044 7922 389
Tiedustelut sisältö: Mio Kivelä, mio.kivela@gmail.com
Linkki kotisivulle: https://step.fi/
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20230511095613TI000304