Työntekijän voimavarat leirityössä

Takaisin

​Leireillä luodaan elämän mittaisia muistoja lapsille, nuorille ja perheille. Samalla se voi olla kuormittavaa työntekijälle. Millaiset tekijät auttavat tunnistamaan leirityön kuormittavia ja jaksamista tukevia tekijöitä. Koulutuksessa pääset pohtimaan omia voimavaroja ja jaksamisen keinoja leirityössä.

Aihe Sisältö
Tehtäväalue: Kasvatus
Lisätietoja: ​Leirityötä ja sen suunnittelua ohjaavat monet säädökset, lait ja vastuut. Ne ovat turvaa tuova elementti, mutta samalla myös kuormittavat leirityötä tekevää työntekijää. Koulutuksessa paneudumme leirityön kuormittaviin tekijöihin ja löydämme keinoja vaikuttaa työntekijän jaksamiseen ja työhyvinvointiin leirityössä.
Tiedustelut kustannuksista: Anna Kärri, anna.karri@step.fi 044 7922 389
Tiedustelut sisältö: Anna Kärri, anna.karri@step.fi 044 7922 389
Toteuttaja: STEP-koulutus
Arkistointitunnus: KK20230511100121TI000305